تفاهم ایران و آذربایجان برای ورود اولین قطار باری + ادعای جدید آلمان علیه کره شمالی – خبر و مطلب سه بلاگ ۲۴

خبرگزاری ایسنا: تفاهمنامه مسئولان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای ورود آزمایشی نخستین قطار باری به بارانداز آستارا در خاک کشور امضا شد
خبرگزاری ایسنا: تفاهمنامه مسئولان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای ورود آزمایشی نخستین قطار باری به بارانداز آستارا در خاک کشور امضا شد.
پس از پایان این نشست، تفاهم نامه ورود آزمایشی نخستین قطار باری از طریق خط آهن آستارا – آستارا بین طرفین به امضا رسید.

نشست مشترک مسئولان مرزبانی و راه آهن دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان که از ساعت ۱۱ صبح امروز (شنبه ۱۴ بهمن) در اتاق اجلاس هتل بین المللی اسپیناس آستارا آغاز شده بود، پس از هفت ساعت مذاکره بی وقفه در ساعت ۱۸ به پایان رسید.

حاضران، پیش از شرکت در این نشست ، از پل ریلی بین المللی آستارا – آستارا که به روی رودخانه مرزی آستاراچای احداث شده است، بازدید کردند.

در این نشست علاوه بر مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی ایران در منطقه آستارا و مرزبان درجه یک جمهوری آذربایجان در منطقه لنکران ، “عباس نظری” مدیرکل دفتر امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، “زمان نوروزاُف” معاون عملیات و ساخت و ساز راه آهن جمهوری آذربایجان ، “رامین اسماعیل اُف” مشاور فنی رئیس کل راه آهن جمهوری آذربایجان و تنی چند از مسئولان دو کشور حضور داشتند.

در این نشست توافق شد که طی چند روز آینده یک رام قطار باری حامل محموله MDF که از مقصد شهر “سن پترزبورگ” روسیه به سمت جمهوری آذربایجان حرکت کرده بود، وارد بارانداز آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران شود و نخستین محموله خود را به شکل آزمایشی تخلیه کند.

——————-
خبرگزاری فارس: رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان به تازگی مدعی شده که کره شمالی از سفارتخانه خود در برلین برای تهیه قطعات مورد نیاز در برنامه موشکی استفاده کرده است
این کشور  سال‌هاست که بابت برنامه‌های موشکی و اتمی خود با انواع تحریم‌های چندجانبه و دوجانبه مواجه است.

رویترز در خبر خود ذکر کرد که هیچ شخصی در سفارت کره شمالی در برلین برای اظهار نظر درباره این ادعا در دسترس نبود.

رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان همچنین گفت که مقام‌های آلمانی پس از اطلاع از این اقدام، مانع از انجام آن‌ها شدند.

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان به تازگی مدعی شده که کره شمالی از سفارتخانه خود در برلین برای تهیه قطعات مورد نیاز در برنامه موشکی استفاده کرده است.
این در حالی است که کره شمالی همواره تاکید کرده برنامه موشکی‌اش راهی برای مقابله با واشنگتن است و تا زمانی‌که آمریکا نیروهای خود را از منطقه خارج نکرده و لفاظی‌هایش را کنار نگذارد از آن دست نخواهد کشید.

 به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «هانس گئورگ ماسان» رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ان دی آر» گفت: «ما متوجه شدیم که فعالیت‌هایی در آنجا برای تهیه خرید این قطعات جهت برنامه موشکی و گاهی نیز برای برنامه اتمی صورت گرفته است.»

وی  البته افزود: «نمی‌توانیم ضمانت دهیم که قادریم همه موارد را شناسایی و از بروز آن‌ها جلوگیری کنیم.»

رئیس آژانس اطلاعات داخلی آلمان در ادامه گفت که قطعات تهیه شده کره شمالی کاربری دوگانه داشته و می‌تواند با اهداف نظامی و غیرنظامی استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *